۱۰/۱۰/۱۳۸۸

فیلم 2010 آغازی بر یک پایان جدید

اقوام مایا (اینکاها) تقویمی را طراحی کرده اند که تا هزاران سال بعد و حتی در عصری که ما در آن به سر می بریم درست از آب درآمده و از دقت فوق العاده ای برخوردار است، به طوری که تمام سالها و روزها و ماه هایش کاملاً درست و دقیق هستند. اما نکته جالب در اینجاست این تقویم که تمام ایام و ماه های تاریخ را به درستی و دقت در خودش گنجانده است، ناگهان در تاریخ بیست و یکم دسامبر سال 2012 به پایان می رسد و همین حس کنجکاوی خیلی از مردم و دانشمندان را برانگیخته است که چرا تقویم مایان ها در روز ذکر شده تمام می شود. آیا روز 21 دسامبر سال 2012 روزی است که جهان به پایان می رسد یا اینکه آغاز دوره ای جدید است؟ آیا به پایان رسیدن تقویم مایان ها را می توان نشانه ای دانست بر وقوع یک اتفاق خاص در جهان؟

لازم به ذکر است که مایان ها مردمی بودند درون نگر که در عرفان و ستاره شناسی هم پیشرفت کرده بودند. این تقویم و تفکر مایان ها (قومی از اقوام از مکزیکی های امروز) "رولند امریش" را بر آن داشت تا فیلمی در رابطه با تفکر پایان جهان و این تقویم به نام 2012 بسازد.

این فیلم محصول شرکت کلمبیا است. جلوه های ویژه و داستان جذاب فیلم که سعی بر سخن گفتن از پایان تاریخ دارد جذابیت ویژه ای به وجود آورده اند که از اول تا آخر فیلم بیننده را میخکوب می کنند. تعلیق های به جا و مناسب فیلم کاری می کند که بیننده تا پایان فیلم حتی لحظه ای چشم از پرده سینما بر ندارد و یک نفس به همرا هیجان و کشمکش های فیلم در تکاپو باشد. گذشته از حال و هوای هالیودی این اثر (که می توان گفت بخشی جدایی ناپذیر از سینمای امروز آمریکا شده اند) فیلم را می توان اثری موفق از لحاظ جلوه های ویژه، صدا برداری و انمیشن دانست. نمایش این فیلم که از سه هفته قبل در سینماهای آمریکا شروع شده است با استقبال بسیار زیاد تماشاگران همراه بوده است و هنوز هم این استقبال به قوت خود باقی است.
جالب این که در این فیلم یکی از نقش های اساسی فیلم را شخصیتی به نام دکتر سانتام اهل هندوستان ایفا می کند که لحظه به لحظه توسط دوستی که در هندوستان دارد از نزدیک شدن واقعه 21 دسامبر 2012 باخبر می شود. نکته مهم در فیلم این است که همه ی چشم ها به سوی تفکر شرق گرایانه و انسان دوستانه دکتر سانتام است. از یک سو تفکر ماشینی و سخت اندیش آمریکایی هایی حاکم است که سعی می کنند هر طور شده طبق پیش بینی های خود برخورد کنند و از سوی دیگر تفکر عرفانی و شرق گرایانه و در عین حال انسان دوستانه دکتر سانتام که سعی می کند هر طور شده بر اساس این تفکرات و پیش بینی های دوستش در هند حرکت کند.
نکته قابل توجه دیگر این است که در این فیلم مکانهای مشهور، مراکز مهم و بزرگترین و مشهورترین ساختمانهای جهان و حتی مکانهای مقدس مذهبی ویران می شوند. جالب این است تنها مکانی که ویران شدن آن به تصویر کشیده نمی شود کعبه است. کارگردان فیلم امریش در این رابطه می گوید: من می خواستم این صحنه را به تصویر بکشم اما باید اذعان کنم که همکار نویسنده ام هارالد کلوزر، به من گفت که او در رابطه با مجاز بودن به تصویر کشیده شدن ویرانی مکانهای مقدس مسلمانان فتوایی ندیده و نشنیده است. بنابراین من هم پذیرفتم و این صحنه را در فیلم به تصویر نکشیدیم. ما می دانیم که برای به تصویر کشیدن ویرانی نمادهای مقدس مسیحیان مشکلی نیست اما در مورد نمادهای مسلمانان باید فتوا در این رابطه وجود داشته باشد. بنابراین ما هم این کار را نکردیم. یکی از منتقدان معتبر هالیوود به نام جاناتان کرو در این رابطه از فتوای خمینی در رابطه با مرتد خواندن سلمان رشدی نویسنده انگلیسی یاد می کند و می گوید شاید یکی از دلایل ویران نکردن کعبه برخورد تعصبی اسلام گرایان در این رابطه باشد.
با این وجود امریش در ویران کردن مکان ها و نمادهایی همچون مجسمه حضرت مسیح در ریودوژانیرو یا کاخ سفید تردیدی به دل راه نداده است...

0 ڕوانگە:

ارسال یک نظر

Newer Posts Older Posts